Lexom Oral Suspension

generic_icon
Rs.24.80for 1 bottle(s) (30 ml Oral Suspension each)
1
Unfortunately, we don't have any more items in stock
Report Error

Composition FOR Lexom 1mg Oral Suspension

Domperidone(1mg)

food interaction for Lexom Oral Suspension

alcohol interaction for Lexom Oral Suspension

pregnancy interaction for Lexom Oral Suspension

lactation interaction for Lexom Oral Suspension

food
alcohol
pregnancy
lactation
Lexom Oral Suspension is to be taken on an empty stomach.
None
CAUTION
It is not known whether it is safe to consume alcohol with Lexom Oral Suspension. Please consult your doctor.
CONSULT YOUR DOCTOR
Lexom Oral Suspension is not recommended during pregnancy as there is positive evidence of fetal risk based on animal studies. However, it may still be prescribed by a doctor in situations where the benefits outweigh the risks.
CONSULT YOUR DOCTOR
Lexom Oral Suspension should be used with caution during breastfeeding. Breastfeeding should be held until the treatment of the mother is completed and the drug is eliminated from the body.
CAUTION

SALT INFORMATION FOR Lexom 1mg Oral Suspension

Domperidone(1mg)

Lexom oral suspension uses

How lexom oral suspension works

Lexom Oral Suspension is a prokinetic. It works on the region in the brain that controls vomiting. It also acts on the upper digestive tract to increase the movement of the stomach and intestines, allowing food to move more easily through the stomach.

Common side effects of lexom oral suspension

Dryness in mouth, Headache, Diarrhea, Drowsiness, Stomach cramp

SUBSTITUTES FOR Lexom Oral Suspension

8 Substitutes
8 Substitutes
Sorted By
RelevancePrice
  • Toyodom Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 1.12/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 34.96
    pay 35% more per ml of Oral Suspension
  • Abidom Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 0.87/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 26.25
    pay 5% more per ml of Oral Suspension
  • Dompy 1mg Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 0.92/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 32.12
    pay 11% more per ml of Oral Suspension
  • Donstar Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 1.16/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 34.88
    pay 40% more per ml of Oral Suspension
  • Domtran 1mg Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 0.89/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 26.81
    pay 8% more per ml of Oral Suspension

Expert advice FOR Lexom Oral Suspension

  • Domperidone should be taken before meals as per the dose and duration prescribed by the doctor.
  • Dry mouth may occur as a side effect. Frequent mouth rinses, good oral hygiene, increased water intake and sugarless candy may help.
  • If needed, Domperidone can be given along with fever medicines unless your child’s doctor has told you not to.
  • Do not mix Domperidone with any herbal or ayurvedic medicines as they can harm.
  • Give Domperidone for the current illness. Do not save medicines to treat future symptoms.
  • If you are not sure a medicine is working, do not stop the medicine abruptly by yourself. Call your child’s doctor for advice. Meanwhile, continue with the medicine.

Frequently asked questions FOR Lexom 1mg Oral Suspension

Domperidone

Q. What is the maximum dose of Lexom Oral Suspension I can give to my child daily?
The maximum daily safe dose of Lexom Oral Suspension is 30mg/day. Giving more than this amount can cause heart-related problems in your child.
Q. What if my child takes too much Lexom Oral Suspension?
Lexom Oral Suspension is unlikely to cause harm if you give an extra dose by mistake. However, you must still speak to your child’s doctor immediately. Sometimes, excessive intake of Lexom Oral Suspension can cause some serious side effects like irregular heartbeats, heart block, agitation, and confusion. If any of these appear, consult the doctor without any delay.
Q. How should Lexom Oral Suspension be stored?
Store Lexom Oral Suspension at room temperature, in a dry place, away from direct heat and light. Also, keep all the medicines out of the reach and sight of children to avoid any accidental intake.
Show More
Q. Can other medicines be given at the same time as Lexom Oral Suspension?
Lexom Oral Suspension can sometimes interact with other medicines or substances. Tell your doctor about any other medicines your child is taking before starting Lexom Oral Suspension. Also, check with your child’s doctor before giving any medicine to your child.

Content on this page was last updated on 14 September, 2026, by Dr. Rajeev Sharma (MBA, MBBS)