Donstar Oral Suspension

generic_icon
Rs.34.80for 1 bottle(s) (30 ml Oral Suspension each)
1
Unfortunately, we don't have any more items in stock
Report Error

Composition FOR Donstar 1mg Oral Suspension

Domperidone(1mg)

food interaction for Donstar Oral Suspension

alcohol interaction for Donstar Oral Suspension

pregnancy interaction for Donstar Oral Suspension

lactation interaction for Donstar Oral Suspension

food
alcohol
pregnancy
lactation
Donstar Oral Suspension is to be taken on an empty stomach.
None
CAUTION
It is not known whether it is safe to consume alcohol with Donstar Oral Suspension. Please consult your doctor.
CONSULT YOUR DOCTOR
Information regarding the use of Donstar Oral Suspension during pregnancy is not available. Please consult your doctor.
CONSULT YOUR DOCTOR
Information regarding the use of Donstar Oral Suspension during breastfeeding is not available. Please consult your doctor.
CONSULT YOUR DOCTOR

SALT INFORMATION FOR Donstar 1mg Oral Suspension

Domperidone(1mg)

Donstar oral suspension uses

{med_name} is used in the treatment of heartburn, vomiting, indigestion and nausea.

How donstar oral suspension works

Donstar Oral Suspension is a prokinetic. It works on the region in the brain that controls vomiting. It also acts on the upper digestive tract to increase the movement of the stomach and intestines, allowing food to move more easily through the stomach.

Common side effects of donstar oral suspension

Limited data available

SUBSTITUTES FOR Donstar Oral Suspension

8 Substitutes
8 Substitutes
Sorted By
RelevancePrice
  • Abidom Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 0.87/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 26.25
    save 25% more per ml of Oral Suspension
  • Toyodom Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 1.12/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 34.96
    save 3% more per ml of Oral Suspension
  • Lexom Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 0.83/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 24.84
    save 28% more per ml of Oral Suspension
  • Dompy 1mg Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 0.92/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 32.12
    save 21% more per ml of Oral Suspension
  • Domtran 1mg Oral Suspension
    (30 ml Oral Suspension in bottle)
    Rs. 0.89/ml of Oral Suspension
    generic_icon
    Rs. 26.81
    save 23% more per ml of Oral Suspension

Expert advice FOR Donstar Oral Suspension

  • Domperidone helps relieve nausea, vomiting, and indigestion.
  • It should be taken before meals as per the dose and duration prescribed by your doctor.
  • It may cause dizziness and sleepiness. Do not drive or do anything that requires mental focus until you know how it affects you.
  • Avoid consuming alcohol when taking Domperidone as it may cause excessive drowsiness.
  • Dry mouth may occur as a side effect. Frequent mouth rinses, good oral hygiene, increased water intake and sugarless candy may help.
  • Inform your doctor if you get watery diarrhea, fever, or stomach pain that does not go away.
  • Do not take it for longer than 7 days without consulting your doctor.

Frequently asked questions FOR Donstar 1mg Oral Suspension

Domperidone

Q. What is Donstar Oral Suspension used for?
Donstar Oral Suspension is used for the treatment of nausea (feeling sick) and vomiting as and when recommended by your doctor.
Q. Is Donstar Oral Suspension an over the counter drug?
Donstar Oral Suspension is not an over-the-counter (OTC) medicine and it is not advisable to take it without a prescription.
Q. Does Donstar Oral Suspension cause weight gain?
Weight gain has not been reported with the use of Donstar Oral Suspension. If you notice any abnormal weight gain while using Donstar Oral Suspension, please talk to your doctor.
Show More
Q. Does Donstar Oral Suspension raise the blood pressure?
The increase in blood pressure is generally not seen with the use of Donstar Oral Suspension. But if you experience an increase in blood pressure while using Donstar Oral Suspension, please consult your doctor.
Q. Can I take Donstar Oral Suspension for morning sickness?
Donstar Oral Suspension is not indicated or recommended for treating morning sickness. Please consult your doctor if you plan to take any medicine for treating morning sickness.
Q. Can I take Donstar Oral Suspension with antibiotics?
The use of Donstar Oral Suspension with antibiotics like erythromycin, levofloxacin, moxifloxacin, spiramycin, and some antifungals is not recommended. Please consult your doctor before using any antibiotics with Donstar Oral Suspension.
Q. Can I take Donstar Oral Suspension with doxycycline?
Yes, Donstar Oral Suspension can be taken with doxycycline. No drug-drug interactions have been reported. However, please consult your doctor before taking Donstar Oral Suspension with doxycycline.
Q. Can I take Donstar Oral Suspension with omeprazole?
Yes, Donstar Oral Suspension can be taken with omeprazole. No drug-drug interactions have been reported. However, interactions may occur. Please consult your doctor before using the two medicines together.
Q. Can I take Donstar Oral Suspension with amoxicillin?
Yes, Donstar Oral Suspension can be taken with amoxicillin. No drug-drug interactions have been reported. However, please consult your doctor before taking Donstar Oral Suspension with amoxicillin.
Q. Can I take Donstar Oral Suspension with paracetamol?
Yes, Donstar Oral Suspension can be taken with paracetamol. No drug--drug interactions have been reported. However, interactions may occur. Please consult your doctor.
Q. Is Donstar Oral Suspension safe?
Yes. Donstar Oral Suspension is safe if used at prescribed doses for the prescribed duration as advised by the physician/ doctor.
Q. Is Donstar Oral Suspension used for motion sickness?
Donstar Oral Suspension is indicated for use in motion sickness. Please consult your doctor before using Donstar Oral Suspension for motion sickness as it must be used in the dose and duration as advised by your doctor.
Q. Is Donstar Oral Suspension an antibiotic?
No, Donstar Oral Suspension is not an antibiotic. Donstar Oral Suspension is an anti-emetic that is used to treat nausea (feeling sick) and vomiting (being sick).
Q. Does Donstar Oral Suspension cause drowsiness?
Drowsiness has been reported as one of the rare side effects with Donstar Oral Suspension. Please talk to your doctor if you experience excessive drowsiness while taking Donstar Oral Suspension.
Q. Does Donstar Oral Suspension increase milk secretion?
Yes, Donstar Oral Suspension can increase milk secretion also known as galactorrhea. This is an uncommon side effect of Donstar Oral Suspension. Talk to your doctor if you are experiencing this side effect while taking this medicine.
Q. Does Donstar Oral Suspension cause bloating (gas)?
Donstar Oral Suspension can cause some uncommon gastrointestinal side effects like regurgitation, appetite disorder, and heartburn, diarrhea. However, bloating (gas) has not been reported as a side effect with Donstar Oral Suspension.
Q. Does Donstar Oral Suspension cause hair loss?
Donstar Oral Suspension has not been reported to cause hair loss. Please consult your doctor in case you experience excessive hair loss while taking Donstar Oral Suspension.
Q. Does Donstar Oral Suspension help to treat constipation?
Donstar Oral Suspension is not indicated to treat constipation. Please talk to your doctor regarding its use.
Q. Does Donstar Oral Suspension cause heart problems?
Donstar Oral Suspension may be associated with an increased risk of heartbeat problems and heart attacks. This risk may be more likely in those over 60 years old or taking higher doses. The risk also increases when Donstar Oral Suspension is given together with other medicines. Please share your medical history with your doctor if you are prescribed Donstar Oral Suspension.
Q. Does Donstar Oral Suspension cause constipation?
Yes, Donstar Oral Suspension has been seen to cause constipation as a side effect. Consult your doctor if you experience excessive constipation while using Donstar Oral Suspension.
Q. Does Donstar Oral Suspension help to relieve bloating (gas)?
Donstar Oral Suspension is an anti-emetic that is used to treat nausea (feeling sick) and vomiting (being sick). It is not indicated to treat bloating (gas). Please consult your doctor before using this medicine.

Content on this page was last updated on 27 September, 2026, by Dr. Sachin Gupta (MD Pharmacology, MBBS)