Lilituf Cream

generic_icon
Rs.255.45for 1 tube(s) (15 gm Cream each)
1
దురదృష్టవశాత్తు, మా వద్ద ఇంకా ఎక్కువ ఐటమ్‌లు స్టాకులో లేవు.
ఇతర రకాలలో లభ్యమవుతుంది
దోషాన్ని నివేదించడం

Lilituf 1% w/w Cream కొరకు కూర్పు

Luliconazole(1% w/w)

Lilituf Cream కొరకు ఆహారం సంపర్కం

Lilituf Cream కొరకు ఆల్కహాల్ సంపర్కం

Lilituf Cream కొరకు గర్భధారణ సంపర్కం

Lilituf Cream కొరకు చనుబాలివ్వడం సంపర్కం

Lilituf Cream కొరకు మెడిసిన్ సంపర్కం

ఆహారం
ఆల్కహాల్
గర్భధారణ
చనుబాలివ్వడం
మెడిసిన్
No interaction found/established
No interaction found/established
Lilituf Creamను గర్భధారణ సమయంలో ఉపయోగించడం సురక్షితం కాకపోవచ్చు
జంతు అధ్యయనాల్లో పిండంపై వ్యతిరేక ప్రభావాలు చూపించబడ్డాయి, అయితే ఇవి మానవ అధ్యయనాల్లో పరిమితంగా ఉన్నాయి. గర్భధారణ మహిళల్లో దీనిని ఉపయోగించడం వల్ల కలిగే ప్రయోజనాలు, దీనిని ఉపయోగించడం వల్ల కలిగే ప్రమాదాల కంటే ఆమోదయోగ్యమైనవి. దయచేసి మీ వైద్యుడిని సంప్రదించండి.
CONSULT YOUR DOCTOR
Lilituf Cream వాడే బిడ్డకు పాలిచ్చే తల్లులు దీన్ని తగు జాగ్రత్తలతో వాడాలి. వీరు చికిత్స పూర్తయ్యేవరకు బిడ్డకు పాలివ్వరాదు. దీనివల్ల తల్లి శరీరంలోని మందు అవశేషాలు తొలగి బిడ్డకు హాని ఉండదు.
CAUTION
No interaction found/established

Lilituf 1% w/w Cream కొరకు సాల్ట్ సమాచారం

Luliconazole(1% w/w)

Lilituf cream ఉపయోగిస్తుంది

Lilituf Creamను, ఫంగల్ సంక్రామ్యతలు యొక్క చికిత్సలో ఉపయోగిస్తారు

ఎలా lilituf cream పనిచేస్తుంది

లూలికొనజోల్ ముఖ్యంగా ఫంగి పెరుగుదలను నివారించడం ద్వారా పనిచేస్తుంది.

Lilituf cream యొక్క సాధారణ దుష్ప్రభావాలు

అప్లికేషన్ సైట్ చిరాకు, సలుపుతున్నట్లుగా అనిపించడం

Lilituf Cream కొరకు ప్రత్యామ్నాయాలు

1330 ప్రత్యామ్నాయాలు
1330 ప్రత్యామ్నాయాలు
Sorted By
RelevancePrice
  • Luly Cream
    (30 gm Cream in tube)
    Rs. 11.84/gm of Cream
    generic_icon
    Rs. 355.30
    save 30% more per gm of Cream
  • Lucee Cream
    (30 gm Cream in tube)
    Rs. 9.06/gm of Cream
    generic_icon
    Rs. 271.80
    save 47% more per gm of Cream
  • LULIderm Cream
    (40 gm Cream in tube)
    Rs. 9.35/gm of Cream
    generic_icon
    Rs. 374
    save 45% more per gm of Cream
  • Lzhh-XL Cream
    (50 gm Cream in tube)
    Rs. 8.72/gm of Cream
    generic_icon
    Rs. 435.90
    save 49% more per gm of Cream
  • Luliact Cream
    (30 gm Cream in tube)
    Rs. 8.87/gm of Cream
    generic_icon
    Rs. 281.20
    save 48% more per gm of Cream

Lilituf 1% w/w Cream గురించి తరచుగా అడిగే ప్రశ్నలు

Luliconazole

Q. Is Lilituf Cream safe in pregnancy?
Lilituf Cream should be avoided during pregnancy as there is no data to support its safety in pregnancy. Consult your doctor; they will evaluate the benefits versus risks to your unborn baby if it is necessary to use Lilituf Cream.
Q. Is Lilituf Cream fungicidal or fungistatic?
Lilituf Cream has fungicidal property as it acts by slowing the growth of fungi. It decreases an important constituent of the cell membrane of fungi (ergosterol), thereby exhibiting its fungicidal activity.
Q. How to use Lilituf Cream?
Use Lilituf Cream exactly as per your doctor’s advice. If you have an athlete's foot between the toes, apply a thin layer of this medicine to the affected skin areas and spread it to cover at least 1 inch of the surrounding skin. Use it once a day for 2 weeks. If you have jock itch or ringworm, apply it to the affected skin areas and spread it to cover at least 1 inch of the surrounding skin. Use it once a day for 1 week. Always wash your hands after you apply this medicine.
Show More
Q. How long does it take for Lilituf Cream to work?
For different ailments, Lilituf Cream works differently. Results for treating an athlete's foot between the toes are typically seen 4 weeks after treatment, but it may take up to 6 weeks in some patients. On the other hand, results for treating jock itch and ringworm are typically seen 3 weeks after treatment, and it may take up to 4 weeks.
Q. How should I store Lilituf Cream?
Keep Lilituf Cream in the container it came in. Keep the container tightly closed and out of the reach of children. Store it at room temperature (20°C to 25°C) and away from light, excess heat, and moisture (not in the bathroom).
Q. Is Lilituf Cream safe to use in children?
Use in children will be decided by your doctor. Safety and dosing are well established in older children and adults; there is limited information in younger children, especially those under 12 years.

Content on this page was last updated on 27 September, 2026, by Dr. Sachin Gupta (MD Pharmacology, MBBS)