Omnapil 50mg Dry Syrup

generic_icon
Rs.28.10for 1 bottle(s) (30 ml Dry Syrup each)
1
दुर्दैवाने आमच्याकडे संग्रहात घटक शिल्लक नाहीत.
एररची सूचना द्या

Omnapil 50mg Dry Syrup साठी संमिश्रण

Cefixime(50mg)

Omnapil Dry Syrup साठी कृती अन्न

Omnapil Dry Syrup साठी कृती दारू

Omnapil Dry Syrup साठी कृती गर्भधारणा

Omnapil Dry Syrup साठी कृती स्तनपान

अन्न
दारू
गर्भधारणा
स्तनपान
Omnapil 50mg Dry Syrup ला अन्नासोबत किंवा शिवाय घेतले जाऊ शकते परंतु ते एका विशिष्ठ वेळी घ्यावे.
Omnapil 50mg Dry Syrup सोबत अल्कोहोल घेणे सामान्यत: असुरक्षित असते.
UNSAFE
Omnapil 50mg Dry Syrup गर्भारपणात सुरक्षित असू शकते.
भरपूर आणि नियंत्रीत प्राण्यांवरील अभ्यास भ्रूणावर कमी किंवा शून्य जोखीम दर्शवतात, परंतू मानवी अभ्यास मर्यादित आहेत. कृपया तुमच्या डॉक्टरांचा सल्ला घ्या.
SAFE IF PRESCRIBED
स्तनपान करवण्याच्या दरम्यान Omnapil 50mg Dry Syrup सुरक्षित आहे. मानवीय अभ्यासांतून दिसून आलं आहे की एकतर हे औषध लक्षणीय प्रमाणात स्तनातील दूधात शिरत नाही किंवा त्यामुळे बाळाला विषबाधा होणे अपेक्षित नाही.
SAFE IF PRESCRIBED

Omnapil 50mg Dry Syrup साठी क्षार माहिती

Cefixime(50mg)

Omnapil dry syrup वापरते

Omnapil 50mg Dry Syrup ला जैविक संक्रमणेच्या उपचारात वापरले जाते.

Omnapil dry syrupकसे कार्य करतो

Omnapil 50mg Dry Syrup एक एंटीबायोटिक आहे. हे जीवाणुंच्या पेशी भित्तिकांवर हल्ला करुन त्यांना नष्ट करते. विशेषत: हे पेशीभित्तिकांमध्ये पेप्टाइडोग्लाइकन नावाच्या पदार्थाचे संश्लेषण थांबवते जे जीवाणुंना मानव शरीरात जीवंत राहण्यासाठी त्यांच्या पेशी भित्तिकेला आवश्यक मजबूती देते.

Omnapil dry syrup चे सामान्य दुष्प्रभाव

अन्न खावेसे न वाटणे, अतिसार, उलटी, पोटदुखी, अपचन

Omnapil Dry Syrup साठी विकल्प

548 विकल्प
548 विकल्प
Sorted By
RelevancePrice
  • Omnix 50 Dry Syrup
    (30 ml Dry Syrup in bottle)
    Rs. 1.74/ml of Dry Syrup
    generic_icon
    Rs. 52.28
    pay 86% more per ml of Dry Syrup
  • Ziprax 50mg Dry Syrup
    (30 ml Dry Syrup in bottle)
    Rs. 1.74/ml of Dry Syrup
    generic_icon
    Rs. 52.28
    pay 86% more per ml of Dry Syrup
  • Hifen 50mg Dry Syrup
    (30 ml Dry Syrup in bottle)
    Rs. 1.70/ml of Dry Syrup
    generic_icon
    Rs. 50.86
    pay 81% more per ml of Dry Syrup
  • Taxone O 50mg Dry Syrup
    (30 ml Dry Syrup in bottle)
    Rs. 1.37/ml of Dry Syrup
    generic_icon
    Rs. 41.27
    pay 46% more per ml of Dry Syrup
  • Delbi 50mg Dry Syrup
    (30 ml Dry Syrup in bottle)
    Rs. 1.70/ml of Dry Syrup
    generic_icon
    Rs. 51
    pay 81% more per ml of Dry Syrup

Omnapil 50mg Dry Syrupसाठी नेहमी विचारले जाणारे प्रश्न

Cefixime

Q. What if I give too much of Omnapil 50mg Dry Syrup by mistake?
An extra dose of Omnapil 50mg Dry Syrup is unlikely to do harm. However, if you think you have given too much of Omnapil 50mg Dry Syrup to your child, immediately speak to a doctor. Overdose may cause unwanted side effects and may even worsen your child’s condition.
Q. Are there any possible serious side effects of Omnapil 50mg Dry Syrup?
Some serious side effects of this medicine include persistent vomiting, kidney damage, allergy, diarrhea, and severe gastrointestinal infections. Always consult your child’s doctor for help in such a situation.
Q. Can other medicines be given at the same time as Omnapil 50mg Dry Syrup?
Omnapil 50mg Dry Syrup can sometimes interact with other medicines or substances. Tell your doctor about any other medicines your child is taking before starting Omnapil 50mg Dry Syrup. Also, check with your child’s doctor before giving any medicine to your child.
Show More
Q. Can I get my child vaccinated while on treatment with Omnapil 50mg Dry Syrup?
Antibiotics usually do not interfere with the ingredients in vaccines or cause a bad reaction in a child who has just been vaccinated. However, children taking antibiotics should not get vaccinated until they recover from the illness. As soon as your child feels better, the vaccine can be given.
Q. Which lab tests may my child undergo while taking Omnapil 50mg Dry Syrup on a long-term basis?
The doctor may prescribe getting kidney function tests and liver function tests periodically to keep a check on your child’s condition.
Q. The mucus coming out of my child’s nose is yellow-green. Is it a sign of a bacterial infection?
Yellow or green mucus in the nose does not mean that antibiotics are needed. During a common cold, it is normal for mucus to thicken up and change from clear to yellow or green. Symptoms often last for 7-10 days.
Q. Does a common cold caused by viruses always result in a secondary bacterial infection? When to start an antibiotic to prevent infection?
In most cases, bacterial infections do not follow viral infections. Using antibiotics to treat viral infections may instead lead to side effects without benefiting your child's health. Use antibiotics only after consulting with your child’s doctor.
Q. Can Omnapil 50mg Dry Syrup impact my child’s digestive system?
Children often have a sensitive stomach and develop a stomach upset while taking antibiotics. When antibiotics are given, the good bacteria in their gastrointestinal tract may take a hit too. Omnapil 50mg Dry Syrup may kill off the good bacteria along with the bad, increasing the risk of developing other infections. In case your child is having diarrhea while on Omnapil 50mg Dry Syrup, do not stop the medicine course. Instead, call your child’s doctor to ask about the next steps. In some cases, the doctor may alter the dose.
Q. Can Omnapil 50mg Dry Syrup lead to bacterial resistance in my child?
Yes, irregular treatment, repeated use,, and misuse of Omnapil 50mg Dry Syrup can lead to resistance. Resistant bacteria are no longer killed by the antibiotics and may lead to reinfection.
Q. How long should I take Omnapil 50mg Dry Syrup?
Omnapil 50mg Dry Syrup is usually prescribed for 7-14 days. You should take it for the full duration of your treatment as advised by your doctor.

Content on this page was last updated on 23 September, 2026, by Dr. Rajeev Sharma (MBA, MBBS)