Simplovir 1.5mg Gel

generic_icon
Rs.89for 1 tube(s) (5 gm Ophthalmic Gel each)
1
કમનસીબે, અમારી પાસે સ્ટોકમાં હવે વધુ કોઇ આઇટમ્સ નથી
ત્રુટિ જણાવો

Simplovir 1.5mg Ophthalmic Gel માટે કમ્પોઝિશન

Ganciclovir(1.5mg)

Simplovir Ophthalmic Gel માટે આંતરક્રિયાનો ખોરાક

Simplovir Ophthalmic Gel માટે આંતરક્રિયાનો આલ્કોહોલ

Simplovir Ophthalmic Gel માટે આંતરક્રિયાનો સગર્ભાવસ્થા

Simplovir Ophthalmic Gel માટે આંતરક્રિયાનો સ્તનપાન

ખોરાક
આલ્કોહોલ
સગર્ભાવસ્થા
સ્તનપાન
No interaction found/established
No interaction found/established
ગર્ભાવસ્થા દરમિયાન Simplovir 1.5mg Gel નો ઉપયોગ કરવો જોખમકારક નીવડી શકે છે.
પશુઓના ગર્ભાશય પર અભ્યાસ નુકસાનકારક અસર દર્શાવે છે. જોખમ હોવા છતાં ગર્ભવતી મહિલાઓમાં ઉપયોગ કરવાથી ફાયદા મળી શકે છે. કૃપા કરીને તમારા ડૉક્ટરની સલાહ લો.
CONSULT YOUR DOCTOR
Simplovir 1.5mg Gel ધાવણ આવે તે દરમિયાન ઉપયોગ કરવા સંભવિતપણે સુરક્ષિત છે. મર્યાદિત ડેટા સૂચવે છે કે દવાથી શિશુને નોંધપાત્ર જોખમ નથી.
SAFE IF PRESCRIBED

Simplovir 1.5mg Ophthalmic Gel માટે સોલ્ટની માહિતી

Ganciclovir(1.5mg)

Simplovir ophthalmic gel ઉપયોગ

હર્પીસ સિમ્પ્લેક્સ વાયરસ દ્વારા આંખમાં ચેપ ની સારવારમાં Simplovir 1.5mg Gel નો ઉપયોગ કરાય છે

Simplovir ophthalmic gel ની સામાન્ય આડઅસરો

માથાનો દુખાવો, ચક્કર ચડવા, ઊલટી, ઉબકા, થકાવટ, યકૃત એન્ઝાઇમમાં વૃદ્ધિ, તાવ, પેટમાં દુઃખાવો, અતિસાર, ત્વચા પર ફોલ્લી, ઇન્જેક્શન સ્થળે પ્રતિક્રિયા

Simplovir Ophthalmic Gel માટે સબસ્ટિટ્યુટ

5 સબસ્ટિટ્યુટ
5 સબસ્ટિટ્યુટ
Sorted By
RelevancePrice
  • Virson Ophthalmic Gel
    (5 gm Ophthalmic Gel in tube)
    Rs. 37.60/gm of Ophthalmic Gel
    generic_icon
    Rs. 188
    pay 111% more per gm of Ophthalmic Gel
  • Gancigel Ophthalmic Gel
    (5 gm Ophthalmic Gel in tube)
    Rs. 34.90/gm of Ophthalmic Gel
    generic_icon
    Rs. 174.50
    pay 96% more per gm of Ophthalmic Gel
  • Clygan 1.5mg Gel
    (5 gm Ophthalmic Gel in tube)
    Rs. 18.86/gm of Ophthalmic Gel
    generic_icon
    Rs. 94.30
    pay 6% more per gm of Ophthalmic Gel
  • Gansecure Eye Gel
    (5 gm Ophthalmic Gel in tube)
    Rs. 28.13/gm of Ophthalmic Gel
    generic_icon
    Rs. 140.63
    pay 58% more per gm of Ophthalmic Gel
  • Dendrigel 1.5mg Ophthalmic Gel
    (5 gm Ophthalmic Gel in tube)
    Rs. 21/gm of Ophthalmic Gel
    generic_icon
    Rs. 105
    pay 18% more per gm of Ophthalmic Gel

Simplovir 1.5mg Ophthalmic Gel માટે વારંવાર પૂછાતાં પ્રશ્નો

Ganciclovir

Q. Is Simplovir 1.5mg Gel effective?
Simplovir 1.5mg Gel is effective if used in the dose and duration advised by your doctor. Do not stop taking it even if you see improvement in your condition. If you stop using Simplovir 1.5mg Gel too early, the symptoms may return or worsen.
Q. I feel better now, can I stop using Simplovir 1.5mg Gel?
No, you should not stop using Simplovir 1.5mg Gel suddenly without talking to your doctor. This is because your symptoms may worsen and your infection may return. Remember, your symptoms may improve and you may feel better before the infection is completely cleared. Stopping the medication too early could allow the spread of the infection and hence, prevent complete healing.
Q. In which conditions is the use of Simplovir 1.5mg Gel avoided?
Use of Simplovir 1.5mg Gel should be avoided in patients who are allergic to Simplovir 1.5mg Gel or any of its components. However, if you are not aware of any allergy, or if you are using Simplovir 1.5mg Gel for the first time, consult your doctor.
Show More
Q. What are the instructions for the storage and disposal of Simplovir 1.5mg Gel?
Keep Simplovir 1.5mg Gel in the container or the pack it came in, tightly closed. Store it according to the instructions mentioned on the pack or label. Dispose off the unused medicine. Keep it away from children and other people to avoid any misuse.
Q. Is Simplovir 1.5mg Gel safe?
Simplovir 1.5mg Gel is safe if used in the dose and duration advised by your doctor. Use it exactly as directed and do not skip any dose. Follow your doctor's instructions carefully and let your doctor know if any of the side effects bother you.

Content on this page was last updated on 29 September, 2026, by Dr. Dheeraj Kumar Sharma (PhD, M.Pharm)